Pelety firmy P.W. DUDA są produkowane z wyselekcjonowanej słomy z pszenicy, zebranej przy odpowiedniej pogodzie. Zaraz po żniwach słoma przechowywana jest pod zadaszeniem lub przykryta plandeką, gdzie nie jest narażona na opady deszczu. W czasie procesu produkcyjnego pocięta słoma poddawana jest obróbce termicznej, podczas której zabijane są bakterie, grzyby, pleśnie oraz neutralizowane są stosowane na polu pestycydy. Tak przygotowana słoma jest dopiero przekazywana do urządzeń produkujących 6 mm pelety, (granule).

Granulat produkowany w firmie P.W. DUDA jest idealnym materiałem ściółkowym dla nie tylko dla drobiu, ale i innych zwierząt hodowlanych i amatorskich.

Główne zalety peletów słomianych firmy BioFuture pod kątem ich wykorzystania w pomieszczeniach dla drobiu:

 • ekonomiczna w użyciu

 • łatwe do transportu i przechowywania

 • szybkie i łatwe rozprowadzenie peletów w pomieszczeniu w porównaniu do słomy, którą trzeba przywieść, pociąć, rozłożyć i zdezynfekować.

 • nie ma tumanów kurzu, który towarzyszy przy stosowaniu ściółki słomianej. Jest to bardzo niezdrowe dla obsługi, zwierząt, szkodliwe dla elementów wyposażenia kurnika, szczególnie urządzeń grzewczych takich jak promienniki, nagrzewnice, które trzeba potem odkurzać gdyż może to grozić pożarem.

 • rozłożone na posadzce granulki rozpadają się na chłonna włóknistą ściółkę. Taka ściółka od momentu jej rozłożenia może być z powodzeniem stosowana do 50 dni dla brojlerów i do 110 dni dla indyków. Zaleca się dosypywanie niewielkiej ilości nowych granulek w miejscach szczególnie zawilgoconych, wokół poideł. Jest jednak zasadnicza różnica w pracy przy rozrzucaniu granulek słomianych z worka plastikowego, a chodzeniem przez cały kurnik z koszem pełnym pociętej słomy.

 • zapewnia prawidłowe warunki środowiskowe i zdrowie ptaków

 • pozbawiona bakterii, grzybów, pleśni oraz wszelkiego rodzaju owadów i ich form pośrednich zabijanych w trakcie procesu granulacji ściółka nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ptaków.

 • dzięki wyjątkowej właściwości peletów do wiązania płynów (do 300% swojej objętości) ściółka jest zawsze sucha, a ponadto chłonie gazy szkodliwe, amoniak, siarkowodór i inne gazy kloaczne i po przez to przyczynia się do lepszego dobrostanu i zdrowotności ptaków. Rzadziej występują schorzenia układu oddechowego.

 • ptaki zawsze chodzą po suchej ściółce. Ma to kapitalne znaczenie dla zdrowia ich nóg i braku maceracji podbrzusza, co często ma miejsce przy stosowaniu słomy.

 • pocięta słoma może mieć ostre krawędzie oraz zasuszone osty i to może powodować mikro urazy, szczególnie u młodych ptaków. Rozsypujące się pod wpływem wilgoci pelety słomiane nie stwarzają takiego zagrożenia. Ptaki hodowane na ściółce z peletów słomianych mają zdecydowanie lepszą jakość mięsa a producenci dostają lepszą cenę za dostarczony do ubojni towar.

 • sucha ściółka w pomieszczeniach dla kur niosek powoduje, że składane jaja są czyste i w ten sposób osiągają lepsze klasę i to wpływa na końcowy dochód hodowcy.

 • przy stosowaniu ściółki słomianej, na jej powierzchni tworzy się skorupa, gdyż ptakom ciężko jest ją rozgrzebać. W przypadku peletów słomianych ptakom łatwiej jest wymieszać ściółkę i wspomniana skorupa występuje rzadziej. Ponadto w ściółce, która powstała z rozłożonych peletów nie ma miejsca dla gnieżdżenia się gryzoni co jest również poważnym zagrożeniem epizootycznym dla­  hodowanych ptaków.

 • stosowanie ściółki z peletów słomianych jest ekologiczne i przyjazne dla środowiska.

 • słoma jest produktem naturalnym i w 100% szybko ulega biodegradacji w środowisku naturalnym.

 • pomiot uzyskany z peletów słomianych, po odpowiednich zabiegach bio termicznych, jest doskonałym i cenionym nawozem naturalnym. Może być stosowany w ogrodnictwie, do przygotowywania podłoży dla hodowli pieczarek lub stanowić nawóz na pola. Nawóz taki ulega zdecydowanie szybszej biodegradacji i mineralizacji i poprzez to jest lepiej wykorzystywany przez rośliny. Pomiot ze ściółki uzyskanej z peletów słomianych jest bardzo cennym substratem dla bio gazowni. Ponadto może być spalany w specjalnych piecach a pozyskana energia wykorzystana do ogrzewania powietrza, wody a nawet produkcji prądu.

 • pomiot uzyskany z peletów drewnianych powoduje bardzo silne zakwaszenie gleby i w zasadzie. Stanowi obciążenie, a nawet zagrożenie dla środowiska naturalnego, w przeciwieństwie do pomiotu z utrzymywania drobiu na ściółce z peletów słomianych.

OFERTA

SKUP ZBÓŻ I SŁOMY

W tym dziale znajdziecie Państwo informacje dotyczące skupu zboża i słomy prowadzonego w Chrząchowie przez firmę PW DUDA.

NAWOZY

Ten dział jest poświęcony nawozom. Po kliknięciu w to miejsce zdobędziecie Państwo potrzebne Wam informacje na w/w temat.

TRANSPORT

W tym miejscu zapoznacie się Państwo z tematyką usług transportowych świadczonych na terenie kraju oraz Unii Europejskiej przez firmę PW DUDA.

PELLET

Dział ten jest poświęcony informacjom dotyczącym pelletu, którego jesteśmy producentem. Dołącz do grona naszych Klientów i zyskaj.